Sports

Tokyo Olympic Football 2021 TV Guide, Schedule, Squads

The association football tournament at the 2021 Tokyo Summer Olympics is scheduled to be held from 21 July to 7 August 2021 in Japan. In addition to the Olympic host city of Tokyo, matches will also be played in Kashima, Saitama, Sapporo, Rifu and Yokohama.

Venue: Seven stadiums across Japan
Dates: 21 July – 7 August 2021
No. of events: 2
Competitors: 504 from 24 nations

Tokyo Olympic Football 2021 Live Steaming + TV Channel Details, Broadcasters

The Sony Pictures Networks India has been awarded the broadcast rights in India and its subcontinent for the 2020 Tokyo Olympic Games. It will provide television coverage on Sony and live streaming through their SonyLiv app and website with a premium subscription. Jio users can enjoy live streaming of Olympics for free on Jio TV app. DD Sports will also televise all Indian matches of Olympics 2021. DD sports is free to air channel in India.

In Australia, Seven West Media secured the exclusive Australian free-to-air and subscription broadcast television rights, as well as radio rights with the International Olympic Committee (IOC) through until 2020. CBC/Radio-Canada, Canada’s Olympic network will telecast event for Canadian audiences. CBC’s detailed coverage of Tokyo 2020 will feature live broadcasts from every venue and include every Canadian medal-winning moment, with more than 3775 hours of live coverage on multiple platforms and it also partners with TSN and Sportsnet to provide live event coverage, giving audiences multiple options as to what to watch on TV each day.

Channel 7 hold the exclusive broadcast rights to the Tokyo Olympics and the coverage will be spread across the network’s channels — 7, 7TWO and 7mate. The coverage will also be streamed via 7plus, with a 24/7 live stream and a dedicated Olympic channel throughout the games. 7plus will also be free once you sign up with an email address and some personal details.

The International Olympic Committee (IOC) has awarded broadcast rights in Africa for the next four editions of the Olympic Games. DStv SuperSport, Econet Media and the South African Broadcasting Corporation (SABC) has secured free-to-air rights to provide detailed coverage in the Sub-Saharan.

In the United Kingdom the BBC will be sole broadcaster of the games. BBC One and BBC Two will broadcast more than 350 hours of action live from Tokyo, covering all 33 sports, while a second live stream will be available on BBC iPlayer. The Tokyo 2020 Tokyo Games also going to be live on Eurosport.

NBCUniversal, the parent company of CNBC will show more than 7,000 hours of content from the Tokyo Olympics across its networks and streaming platforms. NBCUniversal will air more than 7,000 hours of Olympics coverage including the USA men’s basketball team’s chase for a 16th gold medal, women’s basketball, women’s soccer, swimming and gymnastics featuring USA champion Simone Biles. More than 5,000 hours will stream on NBColympics website. In addition, cable sports network NBCSN will broadcast more than 440 hours and USA Network more than 380 hours on USA Network. The Olympic Channel will show Team USA competitions, including wrestling and tennis. The Golf Channel will show golf events, and Telemundo Deportes will air competitions in Spanish language.

European fans can watch live coverage of Summer Olympics on Discovery, Inc. and Eurosport. German spectators can watch TV telecast of Tokyo summer Olympics 2021 on ARD and ZDF TV channels as well as on its digital platform that include official website and apps. Host Japan sports enthusiasts can enjoy live streaming of Olympics 2021 on Japan Consortium TV channel.

TV Channels/Broadcasting Rights

Armenia APMTV
Asia Dentsu
Australia Seven Network
Austria ORF
Argentina TyC Sports
Barbados CBC
Belarus Belteleradio
Belgium VRT, RTBF
Bolivia Bolivisión
Bosnia & Herzegovina BHRT
Brazil Grupo Globo, BandSports
Bulgaria BNT
Canada CBC/Radio-Canada, Sportsnet, TSN, TLN
Caribbean International Media Content Ltd., SportsMax
Chile TVN
China CCTV, Migu
Chinese Taipei Chunghwa Telecom, EBC, ELTA, PTS
Croatia HRT
Colombia Caracol Televisión
Costa Rica Repretel
Czech Republic ČT
Denmark DR
Ecuador RTS
Estonia Postimees Group
Europe Discovery, Inc., Eurosport
Finland Yle
France France Télévisions, Eurosport
Georgia GPB
Germany ARD, ZDF
Greece ERT
Hungary MTVA
Honduras VTV
Hong Kong i-Cable, PCCW, TVB
Iceland RÚV
Indian subcontinent Sony Pictures Networks
Indonesia TVRI
Ireland RTÉ
Italy RAI
Japan Japan Consortium
Kenya KTN
Kosovo RTK
Latin America América Móvil, DirecTV
Latvia LTV
Lithuania TV3
Luxembourg RTL
Malaysia Astro, RTM, Unifi TV
Mexico Televisa, TV Azteca, Imagen Televisión
MENA beIN Sports
Moldova TVR
Montenegro RTCG
Netherlands NOS
New Zealand Sky, TVNZ
North Korea SBS
North Macedonia MRT
Norway TVNorge
Oceania Sky
Paraguay SNT
Peru Grupo ATV
Philippines Cignal TV
Poland TVP
Portugal RTP
Romania TVR
Serbia RTS
Singapore Mediacorp
Slovakia RTVS
Slovenia RTV
Spain RTVE
South Africa SABC, SuperSport
South Korea Coupang, KBS, MBC, SBS
Sub-Saharan Africa Infront Sports & Media, SuperSport
Sweden Kanal 5
Switzerland SRG SSR
Thailand AIS, GMM25, Plan B, JKN18, PPTV, TV Pool, True4U
Turkey TRT
Ukraine Suspilne
United Kingdom BBC, Eurosport
United States NBC Universal, Candy TV, Plus+

Sub-Saharan Africa: Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Comoros, Democratic Republic of Congo, Congo, Equatorial Guinea, Eritrea, Ethiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Ivory Coast, Kenya, Lesotho, Liberia, Madagascar, Malawi, Mali, Mauritius, Mozambique, Namibia, Niger, Nigeria, Rwanda, São Tomé and Príncipe, Senegal, Seychelles, Sierra Leone, South Africa, Swaziland, United Republic of Tanzania, Togo, Uganda, Zambia and Zimbabwe.

The 16 nations competing have been separated into four groups with top two from each one progressing to the knockout stages.

Group A: Japan, Mexico, France, South Africa
Group B: Honduras, South Korea, New Zealand, Romania
Group C: Argentina, Australia, Egypt, Spain
Group D: Brazil, Germany, Ivory Coast, Saudi Arabia

Tokyo Olympic Men’s & Women’s Football 2021 Fixtures

Mens

Thursday, July 22
Egypt v Spain – 08:30 BST
Mexico v France – 09:00 BST
New Zealand v South Korea – 09:00 BST
Ivory Coast v Saudi Arabia – 09:30 BST
Argentina v Australia – 11:30 BST
Honduras v Romania – 12:00 BST
Japan v South Africa – 12:00 BST
Brazil v Germany – 12:30 BST

Sunday, July 25
Egypt v Argentina – 08:30 BST
France v South Africa – 09:00 BST
New Zealand v Honduras – 09:00 BST
Brazil v Ivory Coast – 09:30 BST
Australia v Spain – 11:30 BST
Romania v South Korea – 12:00 BST
Japan v Mexico – 12:00 BST
Saudi Arabia v Germany – 12:30 BST

Wednesday, July 28
Saudi Arabia v Brazil – 09:00 BST
Germany v Ivory Coast – 09:00 BST
Romania v New Zealand – 09:30 BST
South Korea v Honduras – 09:30 BST
Spain v Argentina – 12:00 BST
Australia v Egypt – 12:00 BST
France v Japan – 12:30 BST
South Africa v Mexico – 12:30 BST

Saturday, July 31
QF1: Group A Winner v Group B Runner-Up
QF2: Group C Winner v Group D Runner-Up
QF3: Group B Winner v Group A Runner-Up
QF4: Group D Winner v Group C Runner-Up

Tuesday, August 3
SF1: QF1 Winner v QF2 Winner
SF2: QF3 Winner v QF4 Winner

Friday, August 6
Bronze Medal Match

Saturday, August 7
Gold Medal Match

Women’s

Wednesday July 21
Group E: Great Britain vs Chile – Kick-off 4.30pm (Sapporo Dome, Sapporo)
Group E: Japan vs Canada – Kick-off 7.30pm (Sapporo Dome, Sapporo)

Saturday July 24
Group E: Chile vs Canada – Kick-off 4.30pm (Sapporo Dome, Sapporo)
Group E: Japan vs Great Britain – Kick-off 4.30pm (Sapporo Dome, Sapporo)

Tuesday July 27
Group E: Chile vs Japan – Kick-off 8pm (Miyagi Stadium, Rifu)
Group E: Canada vs Great Britain – Kick-off 8pm (Kashima Stadium, Kashima)

Wednesday July 21
Group F: China vs Brazil – Kick-off 5pm (Miyagi Stadium, Rifu)
Group F: Zambia vs Netherlands – Kick-off 8pm (Miyagi Stadium, Rifu)

Saturday July 24
Group F: China vs Zambia – Kick-off 5pm (Miyagi Stadium, Rifu)
Group F: Netherlands vs Brazil – Kick-off 8pm (Miyagi Stadium, Rifu)

Tuesday July 27
Group F: Netherlands vs China – Kick-off 8.30pm (International Stadium Yokohama, Yokohama)
Group F: Brazil vs Zambia – Kick-off 8.30pm (Saitama Stadium 2002, Saitama)

Wednesday July 21
Group G: Sweden vs USA – Kick-off 5.30pm (Tokyo Stadium, Tokyo)
Group G: Australia vs New Zealand – Kick-off 8.30pm (Tokyo Stadium, Tokyo)

Saturday July 24
Group G: Sweden vs Australia – Kick-off 5.30pm (Saitama Stadium 2002, Saitama)
Group G: New Zealand vs USA – Kick-off 8.30pm (Saitama Stadium 2002, Saitama)

Tuesday July 27
Group G: New Zealand vs Sweden – Kick-off 5pm (Miyagi Stadium, Rifu)
Group G: USA vs Australia – Kick-off 5pm (Kashima Stadium, Kashima)

Friday July 30

  • Quarter-final 1: Runner-up of Group E vs Runner-up of Group F – Kick-off 5pm (Miyagi Stadium, Rifu)
  • Quarter-final 2: Winner of Group E vs 3rd in Group F/G – Kick-off 6pm (Kashima Stadium, Kashima)
  • Quarter-final 3: Winner of Group G vs 3rd Group E/F – Kick-off 7pm (Saitama Stadium 2002, Saitama)
  • Quarter-final 4: Winner of Group F vs Runner-up of Group G – Kick-off 8pm (International Stadium Yokohama, Yokohama)

Monday August 2

  • Semi-final 1: Winner of Quarter-final 4 vs Winner of Quarter-final 1 – Kick-off 5pm (Kashima Stadium, Kashima)
  • Semi-final 2: Winner of Quarter-final 2 vs Winner of Quarter-final 3 – Kick-off 8pm (International Stadium Yokohama, Yokohama)

Bronze medal match

Thursday August 5
Loser of Semi-final 2 vs Loser of Semi-final 1 – Kick-off 5pm (Kashima Stadium, Kashima)

Gold medal match

Friday August 6

Winner of Semi-final 2 vs Winner of Semi-final 1 – Kick-off 11am (National Stadium, Tokyo)

Matches for the men’s and women’s  tournament will take place across six cities at the following venues:

Kashima Stadium – Kashima
Miyagi Stadium – Rifu
Saitama Stadium 2002 – Saitama
Sapporo Dome – Sapporo
Tokyo Stadium – Tokyo
International Stadium Yokohama – Yokohama

Tokyo Olympic Football 2021 Squads

Men’s

Egypt: Mahmoud Hamdy, Nasser Mansi, Ramadan Sobhi, Ahmed Hegazi, Mahmoud Gad Mahmoud Ahmed, Emam Ashour, Salah Mohsen, Akram Tawfik, Osama Jalal, Ibrahim Adel, Taher Mohamed, Mohammed El Shenawy, Ahmed Abou El Fotouh, Ahmed Ramadan, Abdel Rahman Magdy, Mohamed Abdelsalam, Ahmed Yasser Anwar Mohamed Rayyan, Nasser Maher, Mohamed Sobhy, Karim Fouad Abdelhamid Mahmoud, Karim Eraky, Amar Hamdy

Argentina: Ezequiel Barco, Nehuén Pérez, Tomás Belmonte, Jeremias Ledesma, Francisco Ortega, Santiago Colombatto, Martín Payero, Marcelo Herrera, Leonel Mosevich, Carlos Valenzuela, Alexis Mac Allister, Fausto Vera, Joaquín Blázquez, Facundo Medina, Thiago Almada, Pedro de la Vega, Ezequiel Ponce, Hernán De La Fuente, Adolfo Gaich, Agustín Urzi, Claudio Bravo, Lautaro Morales

New Zealand: Sam Sutton, Joe Champness, Liberato Cacace, Clayton Lewis, Callan Elliot, Ben Old, Joe Bell, Michael Woud, Alex Paulsen, Ben Waine, Marko Stamenic, Chris Wood, Winston Reid, Nando Pijnaker, Michael Boxall, Dane Ingham, Jamie Spencer Searle, Callum McCowatt, Gianni Stensness, George Stanger, Matthew Garbett, Elijah Just

Honduras: Samuel Elvir, Brayan Moya, Wesly Decas, Alex Güity, Rigoberto Rivas, Elvin Oliva, Jorge Alvarez, Jonathan Núñez, Luis Palma, Carlos Pineda, José Reyes, Douglas Martínez, Jorge Benguché, Carlos Meléndez, José Pinto, Michael Perelló, Cristopher Meléndez, José García, Denil Maldonado, Juan Carlos Obregón Jr., Edwin Rodríguez, Bryan Ramos

France: Nathanaël Mbuku, Dimitry Bertaud, Isaac Lihadji, Téji Tedy Savanier, Clément Michelin, Melvin Bard, Anthony Caci, Lucas Tousart, Paul Bernardoni, Modibo Sagnan, Ismaël Doukouré, Stefan Bajić, Alexis Beka Beka, Randal Kolo Muani, Timothée Pembélé, Enzo Le Fée, Niels Nkounkou, Arnaud Nordin, André-Pierre Gignac, Florian Thauvin, Pierre Kalulu

South Africa: Reeve Frosler, Sibusiso Mabiliso, Luther Singh, James Monyane, Goodman Mosele, Teboho Mokoena, Thabo Cele, Ronwen Williams, Evidence Makgopa, Kobamelo Kodisang, Luke Fleurs, Kamohelo Mahlatsi, Thendo Mukumela, Katlego Mohamme, McBeth Mahlangu, Tercious Malepe, Sifiso Nqobeka Mlungwana, Nkosingiphile Ngcobo, Mondli Mpoto

Brazil: Richarlison, Paulinho, Diego Carlos, Bruno Guimarães, Matheus Cunha, Gabriel Menino, Gabriel Martinelli, Malcom, Matheus Henrique, Bruno Fuchs, Reinier Jesus Carvalho, Lucão, Guilherme Arana, Douglas Luiz, Antony, Brenno, Dani Alves, Aderbar Melo dos Santos Neto, Ricardo Graça, Claudinho, Abner Vinícius, Nino

Ivory Coast: Wilfried Singo, Amad Diallo, Eboue Kouassi, Max-Alain Gradel, Idrissa Doumbia, Koffi Kouao, Christian Kouamé, Cheick Timité, Zié Ouattara, Kader Keïta, Youssouf Dao, Ismaël Diallo, Maxime Nagoli, Parfait Guiagon, Franck Kessié, Aboubacar Doumbia, Kouadio-Yves Dabila, Eric Bailly, Nicolas Tié, Ira Eliezer Tapé, Silas Gnaka

Australia: Lachlan Wales, Caleb Watts, Ashley Maynard-Brewer, Kye Rowles, Nathaniel Atkinson, Harry Souttar, Keanu Baccus, Tom Glover, Joel King, Marco Tilio, Daniel Arzani, Nicholas D’Agostino, Denis Genreau, Reno Piscopo, Dylan Pierias, Jordan Holmes, Cameron Devlin, Connor Metcalfe, Riley McGree, Jay Rich-Baghuelou, Mitchell Duke, Thomas Deng

Spain: Ivan Villar, Juan Miranda, Pau Torres, Carlos Soler, Marc Cucurella, Óscar Mingueza, Pedri, Mikel Oyarzabal, Dani Olmo, Martín Zubimendi, Mikel Merino, Alvaro Fernandez, Unai Simón, Óscar Gil, Bryan Gil, Eric García, Marco Asensio, Jesús Vallejo, Rafa Mir, Javi Puado, Dani Ceballos, Jon Moncayola

Japan: Daichi Hayashi, Takehiro Tomiyasu, Koji Miyoshi, Ritsu Doan, Daizen Maeda, Daiki Hashioka, Reo Hatate, Takefusa Kubo, Maya Yoshida, Keisuke Osako, Yuta Nakayama, Zion Suzuki, Ayase Ueda, Ayumu Seko, Wataru Endo, Ko Itakura, Ao Tanaka, Kaoru Mitoma, Koki Machida, Kosei Tani, Hiroki Sakai, Yuki Soma

Mexico: Eduardo Aguirre, César Montes, Johan Vásquez, Luis Malagón, Fernando Beltrán, Guillermo Ochoa, Érick Aguirre, Sebastián Córdova, Adrián Mora, José Joaquín Esquivel, Sebastián Jurado, Carlos Alberto Rodríguez, Jesús Angulo, Alexis Vega, Henry Martín, Jesús Ricardo Angulo, Vladimir Loroña, Diego Lainez, Luis Romo, Roberto Alvarado, Uriel Antuna, Jorge Sánchez

Romania: Ion Gheorghe, Andrei Ciobanu, Eduard Florescu, Mihai Popa, Mihai Aioani, George Ganea, Ronaldo Deaconu, Ricardo Grigore, Marius Marin, Radu Boboc, Valentin Gheorghe, Virgil Ghiță, Florin Ștefan, Alex Pașcanu, Ștefan Târnovanu, Andrei Sîntean, Antonio Sefer, Andrei Chindris, Alex Dobre, Marco Dulca, Tudor Băluță, Andrei Rațiu

South Korea: Kim Jae-woo, Park Ji-soo, Ahn Joon-soo, Lee Dong-jun, Lee Dong-gyeong, Seol Young-woo, Hwang Ui-jo, Kim Jin-Kyu, Jeong Taewook, Lee Kang-in, Um Won-sang, An Changi, Song Bum-keun, Kwon Chang-hoon, Kang Yoon-sung, Kim Jin-ya, Song Min-kyu, Kim Dong-hyun, Lee Sang-min, Lee You-hyeon, Jeong Seung-won, Won Du-jae

Saudi Arabia: Abdulelah Al-Amri, Mukhtar Ali, Ali Al-Hassan, Saud Abdulhamid, Firas al-Buraikan, Salman Al-Faraj, Abdullah Al-Hamdan, Khalifah Al-Dawsari, Ayman Yahya, Yasser Al-Shahrani, Zaid Al-Bawardi, Abdulrahman Ghareeb, Khalid Al-Ghannam, Ayman Al-Khulaif, Sami Al-Najei, Salem Al-Dawsari, Mohammed Al Rubaie, Nasser Al-Omran, Abdullah Hassoun, Abdulbasit Hindi, Amin Bukhari, Hamad Al-Yami

Germany: Luca Plogmann, Jordan Torunarigha, Nadiem Amiri, Arne Maier, Keven Schlotterbeck, David Raum, Ismail Jakobs, Max Kruse, Eduard Löwen, Marco Richter, Anton Stach, Svend Brodersen, Cedric Teuchert, Florian Müller, Ragnar Ache, Amos Pieper, Maximilian Arnold, Felix Uduokhai, Benjamin Henrichs

To Top