Cricket

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Squads, Captain, Team Players

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Squads, Captain, Team Players

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 (SMAT) is scheduled to be the twelfth edition of Syed Mushtaq Ali Trophy, a Twenty20 competition in India. It is scheduled to start on 10 January 2021, with the final on 31 January 2021. Karnataka are the defending champions. Each side will play a total of five league matches, all teams play the same number of matches. The top-ranked team from each group (five Elite and one Plate), a total of six teams, will qualify for the knockout stage and top two ranked teams from the five Elite groups will join them there, making a total of eight teams in the knockouts.

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Squads

  • Elite Group A: Jammu and Kashmir, Karnataka, Punjab, Uttar Pradesh, Railways, Tripura (Venue- Bengaluru)
  • Elite Group B: Odisha, Bengal, Jharkhand, Tamil Nadu, Assam, Hyderabad (Venue-Kolkata)
  • Elite Group C: Gujarat, Maharashtra, Chhattisgarh, Himachal Pradesh, Baroda, Uttarakhand (Venue- Vadodara)
  • Elite Group D: Services, Saurashtra, Vidarbha, Rajasthan, Madhya Pradesh, Goa (Venue- Indore)
  • Elite Group E: Haryana, Andhra Pradesh, Delhi, Mumbai, Kerala, Puducherry (Venue- Mumbai)
  • Plate Group: Chandigarh, Meghalaya, Bihar, Nagaland, Manipur, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh (Venue – Chennai).

Elite Group A

Jammu & Kashmir Squad: Shubham Khajuria, Abdul Samad, Ahmed Banday, Henan Malik, Qamran Iqbal, Parvez Rasool (captain), Ram Dayal, Nawazul Munier (wicket-keeper), Suryansh Raina (wicket-keeper), Aamir Aziz Sofi, Abid Mushtaq, Aquib Nabi, Jiyaad Magrey, Umar Nazir Mir, Mujtaba Yousuf, Shubham Pundir, Puneet Kumar, Usman Pandit

Uttar Pradesh Squad: Priyam Garg (captain), Karn Sharma (vice-captain), Suresh Raina, Bhuvneshwar Kumar, Dhruv Jurel (wicketkeeper), Aryan Juyal (wicketkeeper), Ankit Rajpoot, Mohsin Khan, Shivam Mavi, Shiva Singh, Shanu Saini, Rinku Singh, Madhav Kaushik, Samarth Singh, Shubham Choubey

Punjab Squad: Mandeep Singh (captain), Gurkeerat Singh Mann (vice-captain), Abhishek Sharma, Ramandeep Singh, Siddharth Kaul, Barinder Singh Sran, Arshdeep Singh, Harpreet Singh Brar, Baltej Singh Dhanda, Krishan, Gitansh Khera, Rohan Marwaha, Abhinav Sharma, Prabhsimran Singh, Anmolpreet Singh, Anmol Malhotra, Sanvir Singh, Sandeep Sharma, Karan Kaila, Mayank Markande

Karnataka Squad: Karun Nair (captain), Pavan Deshpande (vice-captain), Devdutt Padikkal, Roham Kadam, KV Siddharth, KL Shrijith, BR Sharath, Anirudha Joshi, Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Jagadeesha Suchith, Pravin Dubey, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Prateek Jain, V Koushik, Ronit More, Darshan MB, Manoj Bhandage, Shubhang Hegde.

Railways Squad: Mrunal Devdhar, Dinesh Mor, Kanishk Seth, Karn Sharma, Harsh Tyagi, Amit Kuila, T Pradeep, Pratham Singh, Vikram Rajput, Ananta Saha, Himanshu Sangwan, Saurabh Singh, Shivendra Singh, Dhrushant Soni, Navneet Virk

Tripura Squad: Manishankar Murasingh (captain), Kaushal Acharjee, Joydeep Banik, Udiyan Bose, Bishal Ghosh, Milind Kumar, Samrat Singha, Arkaprabha Sinha, Saurabh Das, Rana Dutta, Tushar Saha, Abhijit Sarkar, Ajoy Sarkar, Pratyush Singh, Rajat Dey, Subham Ghosh

Elite Group B

Odisha Squad: Subhranshu Senapati (captain), Shantanu Mishra, Pratik Das, Biplab Samantray, Abhishek Raut, Govinda Poddar, Ankit Yadav, Rajesh Dhuper (wicket-keeper), Pappu Roy, Suryakant Pradhan, Rajesh Mohanty, Sarbeswar Mohanty

Bengal Squad: Abhimanyu Easwaran, Manoj Tiwary, Sudip Chatterjee, Anustup Majumdar, Ravi Kant Singh, Abhishek Das, Mohammed Kaif, Aritra Chatterjee, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Prayas Ray Barman, Sujit Yadav, Kaif Ahmed, Shreevats Goswami, Ishan Porel, Kazi Junaid Saifi, Ritwik Chowdhury, Vivek Singh, Shahbaz Ahamad, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akash Deep

Tamil Nadu Squad: Dinesh Karthik (captain), Vijay Shankar (vice-captain), R S Jaganath Sinivas, B Aparajith, B Indrajith, Aswin Crist, M Shahrukh Khan, C Hari Nishaanth, K B Arun Karthik, Pradosh Ranjan Paul, N Jagadeesan, R Sai Kishore, M Siddharth, L Suryapprakash, Mohammed, G Periyasamy, Sandeep Warrier, J Kousik, R Sonu Yadav, M Ashwin

Jharkhand Squad: Ishan Kishan (captain), Virat Singh (vice-Captain), Vikash Vishal, Anukul Roy, Shahbaaz Nadeem, Sonu Kumar Singh, Varun Aaron, Rahul Shukla, Pankaj Kumar, Kumar Deobrat, Saurav Tiwari, Uttakarsh Singh, Anand Singh, Monu Kumar Singh, Vivekanand Tiwari, Bala Krishna, Aashish Kumar, Satya Setu

Assam Squad: Rishav Das (captain), Pallavkumar Das, Riyan Parag, Amit Sinha, Rajjakuddin Ahmed, Abhishek Thakuri (wicketkeeper), Arup Das, Amlanjyoti Paresh Das, Pritam Das, Mrinmoy Dutta, Rahul Singh, Saahil Jain, Mukhtar Hussain

Hyderabad Squad: Tanmay Agarwal (captain), Tilak Verma, Kartikeya Kak, Rahul Buddhi, Bavanaka Sandeep, Kolla Sumanth (wicketkeeper), Mickil Jaiswal, Chama V Milind, Telukpalli Ravi Teja, Himalay Agarwal, Ajay Dev Goud, Yudhvir Singh, Prateek Reddy, Tanay Thyagarajan

Elite Group C

Maharashtra Squad: Rahul Tripathi (captain), Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Kedar Jadhav, Ranjeet Nikam, Azim Kazi, Satyajeet Bachhav, Taranjeet Singh Dhillon, Shamshuzma Kazi, Pradeep Dadhe, Mukesh Choudhary, Manoj Ingle, Divyang Hingankar, Rajvardhan Hangargekar, Jagdish Zope, Swapnil Gugale, Dhanraj Pardeshi, Sunny Pandit, Nikhil Naik (wicketkeeper), Vishant More (wicketkeeper)

Gujarat Squad: Priyank Panchal, Dhruv Raval, Tejas Patel, Axar Patel (captain), Piyush Chawla, Roosh Kalaria, Urvil Patel, Priyesh Patel, Chintan Gaja, Arzan Nagwaswalla, Hardik Patel, Ripal Patel, Devang Gandhi, Kshitij Patel, Jayveer Parmar

Chattisgarh Squad: Shashank Chandrekar, Harpreet Singh, Jiwanjot Singh, Amandeep Khare, Shourabh Khairwar, Rishabh Tiwari, Shashank Singh, Shubham Agarwal, Vishal Kushaah, Ajay Jadav Mandal, Veer Pratap Singh, Ravi Kiran, Sumit Ruikar, Shahnawaz Hussain, Shubham Singh

Baroda Squad: Krunal Pandya (captain), Deepak Hooda (vice-captain), Kedar Devdhar, Ninad Rathwa, Smit Patel, Vishnu Solanki, Abhimanyu Rajput, Dhruv Patel, Atit Sheth, Babasafi Pathan, L Meriwala, Mohit Mongia, Bhanu Pania, Kartik Kakade, Chintal Gandhi, Pradeep Yadav, Soyeb Sopariya, Ansh Patel, Parth Kohli, Bhargav Bhatt, Pratik Ghodadra, Pratyush Kumar.

Himachal Pradesh Squad: R Thakur, Amit Kumar, Ekant Sen, Nitin Sharma, Abhimanyu Rana, Kanwar Abhinay Singh, Ankush Bedi, Rishi Dhawan, Pankaj Jaiswal, Prashant Chopra (wicketkeeper), Vaibhav Arora, Mayank Dagar, Arpit Guleria, Ayush Jamwal, Akash Vashist

Uttarakhand Squad: Ashish Chaudhary, Avneesh Sudha, Jay Gokul Bista, Karn Veer Kaushal, Dikshanshu Negi, Arya Sethi, Kunal Chandela, Mayank Mishra, Dhanraj Sharma, Saurabh Rawat (wicketkeeper), Iqbal Abdullah (captain), Samad Fallah, Himanshu Bisht, Gaurav Singh

Elite Group D

Services Squad: Anshul Gupta, Lakhan Singh, Gahlaut Rahul Singh, Ravi Chauhan, Nakul Harpal Verma, Hardik Rajeev Sethi, Vikas Yadav, Rajat Paliwal, Sumit Singh, Vikas Hathwala, Arun Bawal, Mohit Kumar, Pulkit Narang, Diwesh Pathania, Raushan Raj, Nakul Sharma, Navneet Singh, Varun Chaudhary, Nitin Yadav, Nitin Tanwar

Saurashtra Squad: Jaydev Unadkat (captain), Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Avi Barot, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Samarth Vyas, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Divyarajsinh Chauhan, Vandit Jivrajani, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Kunal Karamchandani, Yuvraj Chudasama, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, and Devang Karamta

Vidarbha Squad: Ganesh Satish (captain), Akshay Karnewar, Akshay Wakhare, Nachiket Bhute, Darshan Nalkande, Mohit Raut, Yash Thakur, Aditya Thakare, Mohit Kale, Lalit Yadav, Raj Chaudhari, Jitesh Sharma, Atharva Taide, Akshay Wadkar, Siddhesh Wath, Rishabh Rathod, Yash Rathod, Apoorv Wankhede

Rajasthan Squad: Rajesh Bishnoi, Yash Kothari, Ankit Lamba, Tanveer-Ul-Haq, Ashok Maneria (captain), Rajat Chaudhary, Aditya Garhwal, Arjit Gupta, Salman Khan, Mahipal Lomror, Manender Narender Singh, Khaleel Ahmed, Akash Singh, Deepak Chahar, Rahul Chahar, Aniket Choudhary, Chanrapaul Singh, Ravi Bishnoi

Madhya Pradesh Squad: Parth Sahani (captain), Rajat Patidar, Abhishek Bhandari, Rishabh Chouhan, Kumar Kartikeya, Ankit Sharma, Avesh Khan, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Ishwar Pandey, Kuldeep Sen, Puneet Datey, Saransh Jain, Himanshu Mantri, Surendra Malviya, Arpit Gaud, Shantanu Raghuvanshi, Rakesh Thakur, Arshad Khan, Ashutosh Sharma

Goa Squad: Amit Verma, Amogh Desasi, Vishambar Kahlon, Maliksab Shirur, Vaibhav Govekar, Ishaan Gadekar, Heramb Parab, Darshan Misal, Deepraj Gaonkar, Snehal Kauthankar, Shubham Dessai, Vijesh Prabhudessai, Ashoke Dinda, Felix Antonio Alemao,Nihal Surlaker,Eknath dinesh Kerkar, Suyash Prabhudessai, Lakshay Arunkumar Garg, Amulya G Pandrekar and Aditya Kaushik.

Elite Group E

Mumbai Squad: Suryakumar Yadav (Captain), Aditya Tare (Vice-Captain), Yashasvi Jaiswal, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Shubham Ranjane, Shams Mulani, Hardik Tamore, Akash Parkar, Sufiyan Shaikh, Arjun Tendulkar, Krutik Hanagavadi, Sujit Nayak, Sairaj Patil, Tushar Deshpande, Dhawal Kulkarni, Aakarshit Gomel, Sarfaraz Khan, Minad Manjrekar, Prathamesh Dake, Atharva Ankolekar, Shashank Attarde

Kerala Squad: Sanju Samson (C), Sachin Baby (VC), Jalaj Saxena, Robin Uthappa, Abhishek Mohan SL, Vinoop S Manoharan, Mohammed Azharuddeen M, Rohan S Kunnummal, Midhun S, Vatsal Govind Sharma, Rojith KG, Sreeroop M P,Vishnu Vinod, Salman Nizar, Basil Thampi, S Sreesanth, Nidheesh MD, Asif KM, Akshay Chandran, Midhun PK

Delhi Squad: Shikhar Dhawan (captain), Ishant Sharma, Anuj Rawat (wk), Pradeep Sangwan, Simarjeet Singh, Pawan Negi, Ayush Badoni, Vaibhav Kandpal, Lakshay Thareja (wk), Pawan Suyal, Karan Dagar, Nitish Rana, Himmat Singh, Kshitiz Sharma, Jonty Sidhu, Hiten Dalal, Lalit Yadav, Shivank Vashisth, Manjot Kalra, Siddhant Sharma

Haryana Squad: Ankit Kumar(C), Pramod Chandila, Himanshu Rana, Shubam Rohilla, Rohit Pramod Sharma, Guntashveer Singh, Chaitanya Bishnoi, Rahul Tewatia, Kapil Hooda(wk), Nitin Saini(wk), Yuzvendra Chahal, Ajit Chahal, Ashish Hooda, Sanjay Pahal, Harshal Patel, Mohit Sharma, Shivam Chauhan, Arun Chaprana, Tinu Kundu, Aman Kumar, Yashu Sharma, Sumit Kumar

Andhra Pradesh Squad: Ambati Rayudu(C), Ashwin Hebbar, Ricky Bhui, Naren Reddy, Nitish Reddy, Prasanth Kumar, Dhruva Kumar Reddy, Manish Golamaru, Shoaib Md Khan, Kona Srikar Bharat(Wk), Lalith Mohan, Girinath Reddy, SK Ismail, Karthik Raman, Kranthi Kumar, KV Sasikanth, Cheepurupalli Stephen, S Ashish

Puducherry Squad: Damodaren Rohit(C), Subramanian Anand, Paras Dogra, Vikneshwaran Marimuthu, Thamaraikannan Parandaman, Sheldon Jackson(wk), S Karthik(wk), A Aravinddaraj, Fabid Ahmed, Iqlas Naha, Pankaj Singh, Sagar Trivedi, Sagar Udeshi, Ragupathy

Plate Group

Meghalaya Squad: Abhay Negi, Aditya Singhania, Chengkham Sangma, Wanlambok Nongkhlaw, Kilco Sangma, Shellingstar Thabah, Punit Bisht (C), Sanjay Yadav, Ravi Teja, Shiva Sangma, Wellmanson Passah, Shaisngi Lyngdoh, Larry Sangma, Akash Kumar Choudhary, Dippu Sangma, Yogesh Tiwari, Rohit Shah, Anish Charak

Chandigarh Squad: Manan Vohra(C), Shivam Bhambri, Sarul Kanwar, Ankit Kaushik, Arslan Khan, Gurinder Singh, Anirudh Kanwar, Kunal Mahajan, Uday Kaul(wk), Jaskaranvir Singh, Bipul Sharma, Yuvraj Chaudhary, Jaskaran Singh, Gaurav Gambhir, Gaurav Puri, Jagjit Singh,

Bihar Squad: Ashutosh Aman(C), Babul Kumar, Sakibul Gani, Mangal Mahrour, Samar Quadri, MD Rahmatullah, Vikash Ranjan(wk), Shasheem Rathour, Yashasvi Rishav, Sachin Kumar, Vikash Yadav(wk), Amod Yadav

Nagaland Squad: Rongsen Jonathan(C), Hakaito Zhimomi, Sedezhalie Rupero, Mughavi Wotsa, Stuart Binny, Imliwati Lemtur, Shrikant Mundhe, Chetan Bist(Wk), Tahmeed Rahman, Chopise Hopongkyu, Jalal Uddin, Nagaho Chishi, Joshua Ozukum

Manipur Squad: Ahmed Shah(wk), Langlonyamba Meitan Keishangbam, Bishworjit Singh, Narisingh Yadav, Nitesh Sedai, Gemson Singh, Ajay Lamabam, Prafullomani Singh, Rex Rajkumar, Jayanta Sagatpam, Kishan Thokchom, Sheiteendra Singh, Karnajit Yumnam

Mizoram Squad: Pratik Desai(C), Lalhmangaiha, K Lalhmingmawia, Khawlhring Lalremruata, Vanlalruata, Taruwar Kohli, Andrew Vanlalhruaia, Lalhruai Ralte, KB Pawan(wk), Darremsanga(wk), G Lalbiakvela, Hmar Zothanchhunga, Lalfakzuala Renthlei, Sumit Lama, Lalhruaizela, Parvez Ahmed, Bobby Zothansanga, Lalnunkima Varte

Sikkim Squad: Robin Bist(C), Ashish Thapa, Pritam Nirala, Bhusan Subba, Dinesh Rai, Bibek Diyali, Anureet Singh, Tashi Bhalla, Mandup Bhutia, Nitesh Gupt, Varun Sood, Lee Yong Lepcha, Nilesh Lamichanei, Padam Limboo, Ajay Pradhan, Piazor Tamang

Arunachal Pradesh Squad: Neelam Obi(C), Karkir Taye, Takam Tallam, Song Tacho, Kengo Goken Bam, Techi Neri, Shahwat Kohli, Rahul Dalal, Techi Doria, Nabam Tempol, Rakesh Kumar, Askhilesh Sahani, Samarth Seth, Kamsha Yangfo(wk), Yab Niya

To Top